Velikonoce 2009

Dlouho mne lákalo vyzkoušet si madeirovaná vajíčka. Koupila jsem si minivrtačku, kamarád stomatolog mi daroval vrtáčky a po několika nezdařených pokusech, kdy se vajíčka rozpadala pod rukama,vznikly moje první kraslice...6 komentářů:

 1. Marionetko,máš zlaté ručičky,které dokážou tak krásné věci. Sára

  OdpovědětVymazat
 2. Nádherné. Adelaid

  OdpovědětVymazat
 3. Sáro a Adelaid, děkuji Vám za milé komentáře! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Taky jsem zkoušela, o to víc ti tuhle prácičku - umění chválím a umím ocenit! Mně se rozhodně tak jako tobě nedařilo :-(
  Nádhera, jako celý tvůj blog!
  Dana

  OdpovědětVymazat
 6. Hello, I am a French blogger Mimie, I fell at home by the biggest of the fates, but t-il there fates in the life I do not believe in it. In 2004 I visited Prague and I fell in love with your beautiful country, with your diverse traditions and with your cooking(kitchen). I bought eggs of engraved(burnt) Paques and I like them. I visit your blog the melancholy, has to hurt there so much I liked your country! I had the impression(printing) to have already lived there...
  I visit your blog and even if your photos are taken with a telephone she(it) come to me to the heart.
  I write you in English I do not know if you will understand me I wish it wholeheartedly but I do not indeed write in English thus I use(get) an on-line translator.
  If you speak about Francais as an east lot of people it would be sublime we could communicate!
  My most crazy dream being a poor man and a patient would be to mean visiting your country but it will remain a dream! But I travel by means of blogs. And journey whom I make at home really beautiful.I write you in English I do not know if you will understand me I wish it wholeheartedly but I do not indeed write in English thus I use(get) an on-line translator.
  If you speak about Francais as an east lot of people it would be sublime we could communicate!
  My most crazy dream being a poor man and a patient would be to mean visiting your country but it will remain a dream! But I travel by means of blogs. And journey whom I make at home really beautiful.
  Mimie

  OdpovědětVymazat